Крокує по Україні 2014 рік. Дзвенить колядою,щедрівкою, пахне кутею,узваром, мерехтить святковими вогниками тепло різдвяних осель, закликаючи гостей до хати.
Ось уже 12 років поспіль на Самбірщині стало доброю традицією приймати на різдвяні та новорічні свята гостей – школярів зі сходу України. Угода про економічне та гуманітарне співробітництво між Самбірською РДА та Горлівською міською державною адміністрацією Донецької області дала змогу учням з таких віддалених регіонів не тільки зустрічатися, обмінюватися досвідом, вивчати традиції, а й знаходити нових друзів.
Цього року гостей з Горлівки приймав вчительський, учнівський та батьківський колективи Луківського навчально-виховного комплексу «Середня загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів- дошкільний навчальний заклад» в рамках задекларованої програми «Співдружність» . Слід зазначити, що влітку 2013 року делегація учнів закладу під керівництвом Рибака Богдана Володимировича, вчителя географії, гостювала у наших друзів з донецької області, а 3 січня цього року 12 учнів 10-го, 8-го, 7-го та 5-го класів Горлівської СЗШ №73 та їхні вчителі Шевченко Ольга Михайлівна та Рожченко Тетяна Вікторівна вперше завітали до нас із візитом у відповідь.
Знайомство горлівчан з Луківською школою розпочалося із святкового концерту,вертепного дійства та цікавих розповідей про звичаї та традиції святкування Різдва на Галичині, підготованого старшокласниками закладу. Несподіванкою стало те, що гостям запропонували провести ці свята в родинах луківських школярів.
Разом з методистом відділу освіти, Шубеляк Наталією Володимирівною, було сплановано насичену культурно-пізнавальну програму, що передбачала ознайомлення із історичними пам’ятками Львівщини,
4 січня 2014 року гості відвідали історичну пам’ятку Львівщини - літературний музей в селі Нагуєвичі, Дрогобицького району, де народився наш знаменитий земляк, український письменник, поет, публіцист, перекладач, вчений і громадський діяч Іван Франко.
Горлівські учні з великою зацікавленістю (це відзначили навіть співробітники музею) прослухали екскурсію, відвідали садибу , в якій жив видатний син українського народу, і кузню його батька. Велике враження справили і екскурсії історичними частинами міст Дрогобича та Трускавця.
Наступного дня горлівчани відкривали для себе історично-духовний світ Старосамбірщини:відвідання краєзнавчого музею Старого Самбора, де особливий інтерес викликала виставка макетів дерев’яної сакральної архітектури художника Михайла Яськовича; Лаврівського Святоонуфріївського монастиря та сходження на гору у селі Спас до Чортового каменя, з яким пов’язана дуже цікава легенда. Завершенням цього дня стала козацька каша, яку варили на галявині.
Ось як діляться враженнями про цей день наші гості : «В Лаврові ми побували в монастирі св. Онуфрія, заснованому ще в 1292 році. За легендою нечиста сила хотіла зруйнувати цей монастир, але по дорозі загубилися великі каміння. Ці камені в Карпатах називають Чортовим камінням, і саме ці камені ми і досліджували. Взагалі, поїздка в Карпати справила на наших учнів величезне враження. Цікаві легенди, навколишня краса, чисте гірське повітря викликали естетичне захоплення, а важкий підйом в гори давав можливість продемонструвати не тільки свою витривалість, але й дружню підтримку, увагу до друзів, турботу про слабших: подати руку, коли це потрібно, підставити своє плече.»
6 січня, на самий свят-вечір гостей приймала садиба Сагайдачного у селі Кульчиці. «Наша делегація побувала в селі Кульчиці, місці народження двох видатних українців: гетьмана Петра Конашевича Сагайдачного та Юрія-Франца Кульчицького. І якщо діяння гетьмана добре відомі всім, то українського купець, дипломат, розвідник, герой оборони Відня більш знаний, як «людина, що навчила Європу пити каву», - діляться своїм здивуванням горлівчани.
З піднесеним настроєм та масою вражень від пішої екскурсії нашим старовинним Самбором, діти повернулися допомагати готувати вечерю у родини, які їх гостинно прийняли у свої домівки на свята.
Найсмачнішою та найнезвичнішою стравою для гостей стала кутя. Разом із луківськими родинами та своїми новими друзями горлівчани були присутні на святковому Різдвяному богослужінні у храмах сіл Острів та Луки.
Але, яке ж Різдво без Львова, тому останній день перед від’їздом пройшов у святковому місті, де звідусіль лунали колядки, пахло Львівською кавою. Та найбільше враження на гостей справило свято пампуха...
На згадку про перебування на Львівщині гості повезли додому пам’ятні сувеніри та гостинці.
18 листопада 2014 року в 5 класі відбулося родинне свято „З родини йде життя людини”. На дошці прикріплено плакат з назвою свята, крилаті вислови : „Шануй батька і Бога – всюди буде тобі дорога”, „Без сім’ї нема щастя на землі”.
Зі вступним словом звернулася класний керівник Папіш Г.С., яка відмітила, що саме в сім’ї навчається добра і любові, шанує свій рід, землю, береже пам’ять свого народу. Діти гарно декламували вірші про рідних, розтлумачували імена своїх мам. Оплесків найбільше отримали тоді, коли звучали дзвінкими голосочками пісні „Ой зелене жито , зелене”, „Чорнобривці”, які підготували разом з музичним керівником Процьком Р.М. Учні Товарніцький Тарас та Скіряк Віталій підготували цікаві діалоги зі своїми мамами. Жартівлива пісня „А мій милий вареничків хоче” у виконанні Качмара Романа та Шумали Вікторії не залишили нікого байдужими. Не одна сльоза покотилася по обличчі присутніх, коли звучала пісня „Сину, сину, ангел мій” у виконанні Петриняк Г.Я. Під кінець свята всіх присутніх в класі пригостили смачними пампушками та узваром.